اخبار

شرح خطبه حضرت زهرا(س) دوباره منتشر شد

n00130210-bویرایش دوم کتاب «شرح خطبه حضرت زهرا(س)» به قلم آیت‌الله سیدعزالدین حسینی زنجانی و به کوشش سیدمحمد حسینی زنجانی از سوی موسسه بوستان کتاب تجدید چاپ شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، این کتاب، اثری است که با موشکافی و باریک شدن در سخنان صدیقه طاهره(س)، وقایعی را می‌نمایاند که در روشن کردن حقانیت این خاندان، نقش به سزایی دارند؛ مسائلی که بسیاری از روی بغض و کینه‌توزی، آن را نادیده گرفته‌اند.

تامل و اندیشه در گفتار حضرت زهرا(س) ما را به حقایقی رهنمون می‌سازد که مطالعه هیچ کتابی آن را به دست نمی‌دهد. حقایقی مانند بر حق بودن این خاندان، پایمال شدن حق و حقوق ایشان، سکوت سنگین و دردآور بعضی از اصحاب در قبال این خاندان.

بر اساس مطالب کتاب، «خطبه زهرا(س) از جمله خطبه‌های مشهوری است که عامه و خاصه با سندهای معتبر از صدیقه کبری(س) روایت کرده‌اند. از جمله احمدبن عبدالعزیز جوهری در تالیف خود به نام «سقیفه و فدک» ـ‌بنا بر نقل ابن‌ابی‌الحدید در شرح نهج البلاغه‌ـ از آن یاد کرده و ابن‌ابی‌الحدید، نام برده را چنین معرفی می‌کند: «ابوبکر جوهری، عالم، محدث، ماهر در ادبیات، پرهیزکار و مورد وثوق است؛ به طوری که همه محدثان عامه او را به نیکی ستوده‌اند و همه مصنفات او و دیگران را از او روایت کرده‌اند». براساس گفته ابن‌ابی‌الحدید، جوهری به چهار طریق این خطبه شریف را روایت کرده است.»

کتاب حاضر در ۱۳ عنوان، خطبه حضرت زهرا(س) را شرح کرده است. حمد و ثنای الهی، توحید و صفات الهی، نبوت، قرآن و فلسفه احکام، فاطمه و علی(علیهم‌السلام) و فاطمه(س) و زنان انصار، عنوان بعضی از عناوین این اثرند.

چاپ دوازدهم کتاب «شرح خطبه حضرت زهرا(س)» با شمارگان ۲۲۰۰ نسخه، ۷۰۸صفحه و به بهای ۱۲۰۰۰۰ ریال راهی بازار نشر شد.

منبع خبر