اخبار

آیت الله شیخ باقر شریف قرشی درگذشت

آqurashiیت الله شیخ باقر شریف قرشی پژوهشگر، مورخ و نویسنده بزرگ عراق، صبح امروز در نجف اشرف  درگذشت.

وی در سن هشتاد سالگی در اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.آیت الله شیخ بشیر نجفی از مراجع شیعیان عراق، خبر فوت آیت الله قرشی را اعلام کرد.

باقر شریف قرشی متولد سال ۱۹۲۶ میلادی/ ۱۳۴۴قمری در شهر نجف، فرزند شیخ شریف قرشی نجفی از علمای نجف که جد وی مرحوم شیخ مهدی قرشی از شاگردان مرحوم میرزای بزرگ شیرازی بوده، دیده به جهان گشود. قرشی، یکی از خاندان های شناخته شده در نجف است.

وی از سال ۱۳۸۰ هجری قمری به درس خارج فقه و اصول پرداخت و از محضر اساتید بزرگی همچون سید موسی البعاج، شیخ بشیر العاملی، شیخ محمد تقی الایروانی، مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی، شیخ محمد طاهر آل شیخ راضی، مرحوم آیت الله العظمی خویی، شهید آیت الله العظمی سید محسن حکیم بهره برد.

شیخ باقر شریف القرشی  از نویسندگان و محققان حوزه علمیه نجف اشرف به شمار می رفت که در سال ۱۳۸۲ به پاس تالیفات ارزنده  در زمینه تاریخ معصومین (ع)، جایزه ویژه پنجمین دوره کتاب سال ولایت که اختصاص به کتاب های منتشره در باره معصومین (ع) دارد طی سفری که ایشان بعد از سقوط رژیم صدام به ایران داشتند به وی اهدا گردید.

تاکنون حدود پنجاه اثر از این محقق به چاپ رسیده است که ۴۶ اثر آن راجع به اهل بیت (ع) و بقیه راجع به ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی ، تربیتی و… اسلام مربوط می شود.

وی موسوعه الامام الصادق(ع) را که در ۷ مجلد به چاپ رسیده را بهترین کتاب خود که زحمت زیادی برای آن کشیده اند می دانست. بدین لحاظ که شیخ باقر شریف قرشی توانستند با توجه به اختناق شدیدی که در عراق نسبت به چاپ کتاب های دینی به خصوص در زمان رژیم صدام وجود داشت به تالیف و چاپ کتاب هایی در زمینه اهل بیت (ع)، تشیع و عقاید اسلامی اهتمام ورزد، حایز اهمیت است.

منبع خبر

آثار استاد قرشی در کتابخانه تخصصی حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام

آثار استاد قرشی در کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام ۱

آثار استاد قرشی در کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام ۲

برای معرفی بیشتر استاد قرشی به این آدرس مراجعه کنید http://www.historylib.com/site/sviewdocument.aspx?docid=671&rt=list